بررسی سیاست های مهاجرتی کانادا در سال ۲۰۱۹

کانادا سیاست های مهاجرتی نسبتا آزادی دارد که برای جذب گروهی از متخصصان تحصیل کرده و متفاوت طراحی شده اند. اما دستگیری های اخیر در ارتباط با یک مورد تروریسم سوالاتی را در ارتباط با تلفیق پذیری مسلمانان و قوانین سست در کشور برانگیخته است.

آشنایی با سیاست های مهاجرتی کانادا

کانادا در میان سخاوتمند ترین ملت های دنیا از نظر پذیرش مهاجران قرار داشته و یکی از بالاترین میزان سرانه پذیرش را دارد. این کشور در طول دهه گذشته به طور میانگین ارائه دهنده اقامت به ۲۰۰ هزار مهاجر و پناهجو در سال بوده که به دلیل آغوش باز خود شهرتی جهانی کسب کرده است.

با این حال، با پیگیری آمریکا برای محافظت کردن از مرز های خود پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و همچنین دستگیری بیش از ده نفر که شامل مسلمانان خارجی نیز می شوند، در ارتباط با سیاست های مهاجرتی کانادا و توانایی آن ها برای تلفیق کردن مهاجرانی حاضر در خاک کانادا سوالاتی مطرح شده است.

بررسی مهاجرت به کانادا در طول تاریخ

کانادا نیز همانند ایالات متحده یکی از چندین کشوری است که مهاجرت به طور سنتی یکی از عوامل مهم تشکیل دهنده جامعه و فرهنگ بوده است. از آنجایی که کانادا جمعیتی کم و زمین های پهناور و خالی از سکنه بسیاری دارد، سیاست های مهاجرتی آن در ابتدا با انگیزه توسعه بوده زیرا اغلب مهاجران در مناطق حاشیه ای و روستایی ساکن می شوند.

در اوایل قرن بیستم، کانادا شروع به کنترل جریان مهاجران و وضع قوانینی کرد که متقاضیان دارای ریشه غیر اروپایی را نمی پذیرفتند. با این حال، در سال ۱۹۷۶ در قوانین جدید معیار ریشه ای و قومیتی حذف شده و کانادا به مقصدی برای مهاجران طیف وسیعی از کشور ها تبدیل شد که تا به امروز نیز بر همین وضعیت خود باقی مانده است.

گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۶ بر توسعه و مهاجرت بین المللی، کانادا را هفتمین کشور میان ۲۸ کشوری قرار داد که ۷۵ درصد تمامی مهاجران بین المللی را پذیرفته بودند.

قوانین مهاجرت به کانادا

چه کسانی به کانادا مهاجرت می کنند؟

کانادا در هر سال از ۱۰ سال گذشته به بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر و پناهجو اقامت دائم کانادا  داده و هدف گذاری کرده که در صورتی که نخواهد این امار را برای سال ۲۰۰۶ افزایش دهد به همین میزان باقی بماند. اکثریت مهاجران از آسیا مخصوصا چین، هند و فیلیپین می باشند.

تعداد قابل ملاجظه ای نیز از پاکستان، ایران، بریتانیا، ایالات متحده و تعدادی از کشور های آفریقایی می باشند. تعداد مسلمانان مهاجر به کانادا نیز در سال های اخیر افزایش یافته است. بیش از ۱۷۵ هزار مسلمان در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ به کانادا مهاجرت کرده اند.

عملکرد سیاست های مهاجرتی کانادا به چه صورت است؟

سیاست های مهاجرتی در کانادا طبق سه رده اصلی بنا شده اند:

امتیازبندی مهاجرت به کانادا

این رده نشانگر بزرگترین درصد مهاجران در هر سال می باشد. انتخاب بر اساس یک سیستم امتیاز دهی است که به متقاضیان دارای سطح بالا تر تحصیلات، سابقه کاری و مهارت های زبانی (انگلیسی، فرانسه و…) امتیاز بیشتری می دهد.

با افت بخش صنعتی و پیش روی کشور به سمت داشتن یک اقتصاد دانش بنیان، این سیاست ها بر روی مهارت هایی انعطاف پذیر و قابل انتقال در حیطه های شغلی خاصی تمرکز می کنند.

حتما بخوانید

جهت آشنایی با سیستم امتیازدهی مهاجرت به کانادا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

امتیاز مهاجرت به کانادا

اسپانسرشیپ

اسپانسرشیپ شامل همسران و کودکانی می شوند که به اعضای خانواده ساکن خود در کانادا می پیوندند. این دسته دومین گروه بزرگ مهاجران پذیرفته شده در هر سال می باشند. خانواده های هم جنس، حتی در صورتی که به دلیل محدودیت ها در کشور مبدا خود به صورت قانونی ازدواج نکرده باشند توسط کانادا در این دسته بندی به رسمیت شناخته می شوند. با این حال، این زوج باید مدرکی دال بر داشتن یک رابطه بلند مدت ارائه دهند.

مهاجرت از طریق پناهندگی

پناهندگی کانادا کوچکترین گروه مهاجران پذیرفته شده به کانادا در هر سال می باشد. این دسته هر دوی برنامه های پناه دهی بشر دوستانه و تقاضا های پناهندگی را در بر می گیرد. در بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲، ۴۹ درصد مهاجران کانادا از دسته اقتصادی، ۳۴ درصد از دسته به هم پیوستگی خانوادگی و ۱۴ درصد از دسته بشردوستانه بودند.

دون دوورتز، یکی از رئیسان مرکز تحقیقاتی ونکوور در ارتباط با مهاجرت و تلفیق پذیری، بیان دارد که این سیاست به گونه ای طراحی شده تا مهاجران دسته اقتصادی رشد کانادا را افزایش داده و هزینه های دیگر انواع مهاجران را جبران می کنند. سیاست های برنامه کانادایی بسیار واضح است. قانون گذاران انتظار دارند که افراد انتخاب شده برای فرایند اقتصادی افرادی را که برای این دسته انتخاب نشده اند حمایت کنند.

بهترین روش مهاجرت به کانادا

دولت کانادا چگونه مهاجران را با جامعه تطبیق می دهد؟

کانادا به مهاجران خود آموزش های مهارت زبانی، دسترسی به سیستم مراقبت سلامت ملی کانادا و رفاهیات اجتماعی را ارائه می دهد. دبورا مایر از سازمان سیاست های مهاجرتی می گوید: دولت کانادا نسبت به ایالات متحده برنامه های مهاجرتی بسیار بیشتری برای پذیرش مهاجران و کمک به ساکن شدن آن ها دارد.

با این حال، دولت کانادا نگران شاخص هایی است که بیان دارند مهاجرانی که از دهه ۹۰ میلادی به کانادا مهاجرت کرده اند نسبت به کسانی که از دهه ۸۰ به کانادا آمده اند، با مشکلات بیشتری در مسیر موفقیت اقتصادی خود مواجه شده اند.

برخی مطالعات نشان می دهد که صرف نظر از تمرکز بر روی پذیرش متخصصان تحصیل کرده، بسیاری از مهاجران اخیر، شغلی مناسب با سطح شایستگی های خود پیدا نمی کنند. مجمع نمایندگان کانادا تخمین می زند که استخدام در شغل هایی با سطح پایین تر از مدرک تحصیلی هر ساله ۳۴۰ هزار مهاجر را تحت تاثیر قرار می دهد و ضرری تقریبا ۴ میلیارد دلاری در درآمد آن ها دارد.

دوورتز می گوید: این داستان عدم تطابق شایستگی هاست. برخی مهاجران مهارت های زبانی (انگلیسی یا فرانسه) لازم برای به کار گیری مدرک خود را ندارند. برخی افراد با شایستگی هایی وارد شده اند که ما آن ها را شناسایی نکرده ایم.

با این حال، ممکن است مشکل فراتر از این باشد. با اینکه سطوح درآمد فرزندان مهاجران که در کانادا زاده شده اند افزایش می یابد، اما این مساله اغلب در مهاجران با ریشه اروپایی دیده می شود. کاناداییان غیر سفید پوست نسبت به دیگر جمعیت کانادا به احتمالی دو برابر درآمد هایی پایین را تجربه خواهند کرد.

سر شماری سال ۲۰۰۱ (اولین موردی بود که از جویای خارجی بودن والدین پاسخگو بود) برخی علائم مثبت را در نسل های دوم و سوم مهاجران نشان می دهد. در این افراد سطوح تحصیلات نسبت به همتایان خود در سر تا سر کشور بالا تر بوده و ازدواج بین نژادی در مناطق حاشیه ای نسبتا رایج است.

سیاست های مهاجرتی کانادا در ارتباط با پناهندگان چیست؟

کانادا در ارتباط با سیاست های نسبتا آزادی خواهانه خود برای پناهندگی شناخته شده است. هر فردی که به کانادا برسد می تواند در هر مرز، فرودگاه یا دفتر مهاجرتی کانادا در درون کشور، تقاضای پناهندگی کند. مارتین کولاکوت از موسسه فراسر می گوید: در صورتی که فرد به خاک کانادا رسیده و بیان کند که پناهنده است، حتی افرادی که در اغلب کشور های دنیا به عنوان پناهجو شناخته نمی شوند، کانادا صرف نظر از کشور فرد تقاضای او را بررسی می کند.

بررسی پروسه ارسال تقاضای پناهندگی برای سازمان مهاجرت کانادا

چنین پروسه ای دو قسمت دارد. در ابتدا، یک تقاضا برای سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا فرستاده می شود. این سازمان ظرف سه روز تعیین می کند که این فرد واجد شرایط ارجاع به سازمان مهاجرت و پناهندگی می باشد یا خیر.
سازمان مهاجرت و پناهندگی تصمیم نهایی را بر دریافت وضعیت ((محافظت شده)) توسط فرد متقاضی انجام می دهد. هنگامی که فرد وضعیت پناهنده را دریافت کرد، او می تواند برای دریافت اقامت دائم درخواست دهد.

انتقادی که به این سیستم وارد می شود این است که افراد را تشویق می کند تا از طریق تقاضای پناهندگی از مسیر نادرست مهاجرت استفاده کنند. علاوه بر آن، از آنجایی که متقاضیان می توانند در حین انتظار برای تصمیم نهایی به صورت آزادانه در کشور گردش کنند، تهدید های امنیتی بالقوه ای می تواند از دید به دور بماند. کولاکوت می گوید: در صورتی که کسی از نظر لیست تروریستی بسیار ایمن به نظر برسد ما او را نسبتا سریع آزاد کرده و چشم انتظار او می مانیم تا برای دریافت نتیجه خود باز گردد.

او اضافه می کند کسانی که درخواست پناهندگی شان رد می شود، به صورت شدید برای دیپورت شدن (بیرون کردن از کشور) پیگیری نشده و برخی از آن ها به صورت غیر قانونی در کشور باقی می مانند. به گفته افسر بلند پایه سازمان ملل متحد در ارتباط با پناهندگان، میزان پذیرش پناهندگان توسط کانادا در سال ۲۰۰۵ نسبت به آمار ۳۲ درصدی آمریکا بیش از ۵۰ درصد بوده است.

آیا دستگیری های تورنتو در ماه جون جرقه بررسی های جدیدی بر سیاست های مهاجرتی را خواهد زد؟

دستگیری یک فرد احتمالی مرتبط با القاعده در ماه جون امسال در تورنتو جرقه بحث های بیشتری را در ارتباط با تدابیر ضد تروریستی (مخصوصا نیرو های گسترده نظارت موجود در قانون) کانادا به جای سیاست های مهاجرتی آن به وجود آورد. طرفداران، این دستگیری ها را مدرکی دال بر موثر بودن نظارت به عنوان یک تدبیر ضد تروریسی می دانند در حالی که مخالفان نگران آن هستند که این سیاست قدرتی بیش از حد به نیرو های حکومتی داده و شهروندان بی گناه را آزار و اذیت کند.

تدابیر امنیتی کانادا پس از ۱۱ سپتامبر

کانادا پس از ۱۱ سپتامبر تدابیر امنیتی خود را شدید تر کرده که از جمله آن ها امضای بیانیه مرز های هوشمند با آمریکا بوده است. این بیانیه شامل به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تدابیر امنیتی و مواردی دیگر بین این دو کشور است. تعداد ماموران کانادایی در امتداد مرز های کانادا و آمریکا افزایش یافته است.

همچنین، سیستم های نظارتی جدید و اسکن ماشین های باری نصب شده اند. در ماه جون سال ۲۰۰۶، مراجع مهاجرتی کانادا به کار گیری آزمایشی یک سیستم غربالگری زیستی شامل انگشت نگاری در کانادا  و چهره را در ورودی ها و ادارات مهاجرتی مشخصی اعلام کردند. علاوه بر آن، کانادا امروزه افسرانی مهاجرتی را به صورت برون مرزی استخدام کرده است تا مسافران بدون مدارک یا دارای مدارک جعلی را شناسایی و از مهاجرت آن ها به کانادا جهت کسب پناهندگی باز دارند. دفتر امور خارجه و تجارت بین المللی کانادا گزارش می کند که این برنامه از ورود بیش از ۶ هزار نفر در سال ۲۰۰۴ جلوگیری کرده است.

انتقاداتی که به این مورد وارد می شوند بیان دارند با اینکه دولت فعلی تعهدی را در ایجاد چندین بهبود نشان داده است اما دستگیری های اخیر مظنونان تروریستی در تورنتو مدرکی دال بر این است که تدابیر امنیتی بیشتری باید صورت گیرد. از جمله این بهبود ها می توان به کاهش تراکم موارد مهاجرتی و تسریع فرایند تقاضا اشاره کرد.

کولوکات بیان دارد: به این موضوع کمتر توجه شده که ما در تلفیق شدن با جامعه به حدی به افراد کمک می کنیم که مشکلی با افراط گرایی پیدا نمی کنیم. هیچ کشوری ایده آل نیست اما شرایط ما به گونه ای است که با جامعه ای مسلمان در حال رشد مواجه هستیم و رهبران افراطی در مساجد آن افزایش یافته اند.

ویزای توریستی کانادا تضمینی

جامعه آماری مسلمان در کانادا چقدر بزرگ است؟

امروزه در حدود ۷۵۰ هزار مسلمان در کانادا زندگی می کنند و این آمار نسبت به آمار ۵۸۰ هزاری نفری مسلمانان که در سال ۲۰۰۱ ثبت شده رشدی قابل توجه داشته است. تقریبا ۹۰ درصد مهاجران از آسیای جنوبی و کشور های عربی هستند.

پس از دستگیری هایی که در تورنتو صورت گرفت، رهبران مسلمان در ارتباط با پرونده سازی به دست مجریان قانون نگران شدند. علاوه بر آن، دیدگاه عمومی نیز می تواند نسبت به مسلمانان بدتر شود. پس از دستگیری های ماه جون به یک مسجد در تورنتو آسیب رسیده و یک نظر سنجی نیز مدارکی در ارتباط با مقابله با مهاجرت یافت کرده است. این آمار به گونه ای بود که در محل وقوع دستگیری ها یعنی اونتاریو نسبت به دیگر نقاط کشور اثرات آن کمتر قابل ملاحظه بود.

آیا کانادا یک برنامه برای کارگران مهمان دارد؟

کانادا چندین برنامه برای کارگران موقت دارد که شامل کارگران فصلی زمین های کشاورزی، پرستاران خانه و کارگران ساختمانی می شود. اندکی کمتر از ۱۰۰ هزار کارگر خارجی در سال ۲۰۰۴ به کانادا پذیرفته شدند. این سال اخرین سالی است که آمار جامعی از آن در دسترس می باشد.

این برنامه ها جهت رفع نیاز به کارگران در بخش های صنعتی خاص طراحی شده اند اما نگرانی از نظر کاهش دستمزد در جامعه کارگران وجود دارد. رابرت بلاکلی، رییس امور و تجارت ساخت و ساز در کانادا، بیان دارد: تمام برنامه کارگران موقت یک کلاهبرداری است تا افرادی به درون کانادا آورده شوند که حاضر به کار کردن برای دستمزدی کمتر هستند.

سیلیویا بندو، مدیر برنامه کارگران موقت صنعت ساخت و ساز، می گوید: کارگران موقت می توانند برای دریافت اقامت دائم تقاضا دهند اما اغلب بر اساس سیستم امتیاز دهی واجد شرایط نمی شوند زیرا این سیستم به تحصیلات اهمیت بیشتری می دهد. بسیاری از این کارگران تحصیلات دبیرستانی و مهارت های زبانی ندارند. این برنامه در اصل به گونه ای طراحی نشده که به مهاجرت دائم ختم شود.

آیا مهاجرت غیر قانونی در کانادا یک مشکل به شمار می رود؟

متخصصان شمار مهاجران ثبت نشده در کانادا را عددی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفر بیان می کنند. استخدام کارگران بدون مدرک در شرکت های کانادایی غیر قانونی بوده و افراد مربوطه می توانند جریمه و حتی بازداشت شوند. با این وجود، این قانون به ندرت پیگیری می شود.

بسیاری از مهاجران غیر قانونی در کانادا متقاضیان پناهندگی هستند که هیچگاه کشور را ترک نکرده و یا پس از اتمام مدت ویزای کانادا باز هم در کشور باقی مانده اند. مهاجران غیر قانونی بیشترین تعداد را در صنایع بیمارستانی و ساخت و ساز به خود اختصاص داده اند.

بلاکلی می گوید: این مشکل به بزرگی نیست که در آمریکا می باشد اما با این حال باز هم یک مشکل به حساب می آید. تعداد قابل توجهی از افراد وجود دارند که به صورت غیر قانونی در حال فعالیت در اقتصاد زیر زمینی استان بریتیش کلمبیا در ونکوور و در تورنتو هستند. این افراد کمتر از حداقل قانونی دستمزد گرفته و از آن ها سو استفاده می شود.

دکتر مرجان آتشی گلستان وکیل مهاجرت به کانادا

دفتر وکالت اپلو | مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کانادا | اخذ پاسپورت کانادا

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید.مقررات مهاجرت همواره در حال تغییر است.  لطفا جهت دریافت وقت مشاوره با وکلای دفتر، وقت قبلی بگیرید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدمهدی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  اگرمن بعد از گزراندن کلاس 12اقدام کنم که دانشگاهم رادرکانادابگزرونم به چه مدارکی نیازدارم؟
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت سه شنبه ۴ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام. باید ابتدا از یکی از موسسات آموزشی در کانادا پذیرش بگیرید و سپس درخواست ویزای تحصیلی و استادی پرمیت را ارائه دهید. شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش را باید در وبسایت دانشگاهی که مورد نظرتان است، مشاهده کنید.

   برای اخذ ویزای تحصیلی نیز نیاز به نامه پذیرش و ثبت نام دانشگاه، مدارک هویتی، پاسپورت معتبر، انگیزه نامه، ارائه تمکن مالی بر اساس اعلام اداره مهاجرت کانادا و ... دارید.

   توجه داشته باشید که مقررات مهاجرت همواره در حال تغییر است. دفتر وکالت اَپلو هیچ گونه مسئولیتی در قبال کامل و دقیق بودن مشاوره رایگان کارشناسان دفتر ندارد. لطفا جهت دریافت وقت مشاوره با وکلای دفتر، وقت قبلی بگیرید.

 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .بنده به توصیه یکی از دوستان قرار شد که ایشان بعداز دریافت یک سوم مبلغ برای ویزای توریستی و بعداز رفتن به ترکیه و بعداز انگشت نگاری ومراحل قانونی ودریافت ویزای توریستی ۵ ساله به کشور کانادا پرواز کنیم وانجا با وکیل ایشان ملاقاتی داشته باشیم که ایشان برای درخواست پناهندگی اجتماعی برای ما اقدام کنن و به گفته ایشان چهار الی پنج ماه زمان میبرد که مراحل انجام شود وبعداز قبولی درخواست ما گیرین کارت برای ما صادر میشه .البته هزینه وکیل هم جداگانه اونجا از ما به صورت اقصاطی میگیرن.. ودرطول این پنج ماه باید پول همراهمون باشه تا جواب به ما بدن هزینه خورد خوراک واسکان با خودمون هستش..میخواستم بدونم همچین عملی انجام شدنی هست یا خیر ..اگه هست شما شرایطنون چه شکلی هستش ..ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام، دوست عزيز گرين كارت مربوط به امريكا است و كارت PR مخصوص كانادا است.بله مي توانيد با ويزاي توريستي وارد كانادا شويد، اعلام پناهندگي كنيد و در صورت قبولي كيس پناهندگي از طرف دولت، اقامت را دريافت كنيد ولي موسسه حقوقي اپلو خدماتي را در خصوص پناهندگي ارائه نمي دهد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر