چگونه ویزا تحصیلی در کانادا را بدست آوریم؟

جهت آغاز تحصیل در کشور کانادا باید مجوز تحصیلی کانادا را دریافت کنید که حکم ویزا تحصیلی را در دوران تحصیل دارد.

اگر دوره آموزشی شما حدود شش ماه یا کمتر طول می‌کشد، نیازی به مجوز تحصیلی کانادا نخواهید داشت. به هر حال بهتر است برای به دست آوردن این مجوز تحصیلی قبل از اینکه به کانادا بیایید اقدام نمایید.

در غیر این صورت اگر پس از اتمام دوره شش ماهه خود بخواهید دوره دیگری را شروع کرده و به هر دلیلی کماکان تحصیل در کانادا را ادامه دهید باید دوباره به کشور خود برگشته و برای دریافت مجوز تحصیلی کانادا اقدام نمایید.

پس از اینکه مجوز تحصیلی کانادا را دریافت کردید، امکان تمدید آن در حالی که در کشور کانادا هستید وجود دارد و دیگر نیازی به بازگشت به کشور خود نخواهید داشت.

برای دانشجویان تمام وقتی که در موسسات آموزشی عالی هستند، مجوز تحصیلی کانادا این امکان را می ‌دهد تا شغلی پاره وقت نیز جهت تامین نیاز های مالی خود داشته باشند.

همچنین می‌توانید به جای اشتغال در محیط خارج از موسسه آموزشی خود، در همان موسسه مشغول به کار شوید که در واقع جزئی از برنامه تحصیلی شما خواهد بود. این مجوز در نهایت به کسب اقامت دائم در کانادا و یا پیدا کردن شغل در آنجا پس از فارق التحصیلی به شما کمک خواهد کرد.

پروسه کسب ویزا دانشجویی کانادا

١. ابتدا باید یک نامه استاندارد پذیرش از یک مرکز آموزشی عالی و شناخته شده داشته باشید. برای اخذ پذیرش معمولاً باید نمره ایلتس ۶ و یا ۷ آکادمیک داشته باشید.

دانشجویان برخی از ایالات نیز باید یک نامه تاییدیه از ایالت مربوطه دریافت کنند. این نامه تاییدیه باید قبل از اقدام برای اخذ مجوز تحصیل دریافت گردد.

٢.  مرحله بعدی کامل کردن مدارک مربوط به تقاضای ویزا دانشجویی کانادا است.

٣.  جهت گرفتن فرم های تقاضا باید به سوالات صلاحیت عمومی فرد برای کسب مجوز تحصیل در کانادا پاسخ داده شود.

۴. اگر صلاحیت شما برای این تقاضا تایید شود، یک کد چک لیست شخصی دریافت می‌ شود که به مدت ۶٠ روز اعتبار خواهد داشت.

۵.  با آماده شدن مدارک، آماده ثبت تقاضا می شوید. باید علاوه بر اطلاعات شخصی، اسناد شخصی مورد تقاضا ارسال گردد.

۶.  پس از اینکه اسناد و فرم تقاضای شما آماده شد و هزینه های مربوطه پرداخت گردید، باید درخواست کامل، ثبت نهایی گردد.

موارد مورد نیاز برای کسب ویزا دانشجویی کانادا

–  برخی متقاضیان ممکن است به انجام آزمایش پزشکی و چک کردن سو‌‌ء سابقه نیاز داشته باشند تا تقاضای آنها تایید شود.
اگر سابقه کیفری قبلی داشته باشید ممکن است در کسب مجوز تحصیلی کانادا با مشکل مواجه شوید. به همین دلیل شاید از شما بخواهند گواهی رسمی مبنی بر عدم داشتن سابقه کیفری قبلی دریافت کنید.
– برای کسب مجوز تحصیلی کانادا علاوه بر مورد بالا شما بایستی ثابت کنید که پشتیبانی مالی دارید. در حال حاضر این به معنای مبلغی معادل حدوداً ۱۰ هزار دلار کانادا در هر سال اقامت است. همچنین باید پول کافی برای مخارج سفر را داشته باشید.

برای اثبات این موضوع که پول کافی برای مجوز تحصیلی به کانادا را دارید باید مدارک ذیل را ارائه نمایید:

تاییدیه بانک و یا، اگر پول خود را به حساب بانکی خود در کانادا منتقل کردید، باید سندی در این زمینه ارائه کنید.

همچنین اسناد پرداخت هزینه مربوط به دوره آموزشی، نامه ای از سازمانی که قرار است هزینه مربوط به مهاجرت تحصیلی شما را پرداخت کند در صورت وجود و یا سندی مبنی بر اینکه بورسیه کانادا را دارید که قرار است هزینه را پرداخت کند را باید در میان مدارک تقاضا، تحویل دهید.

مزایای در حین تحصیل در کانادا

اگر مایل هستید شغلی پاره وقت در کانادا داشته باشید تا بخشی از هزینه ها را تأمین نمایید، می‌توانید در طول ترم های درسی خود برای کار در محیط موسسه آموزشی خود و یا سایر مکان ها اقدام کنید.

همچنین امکان کار کردن به صورت تمام وقت در تعطیلات زمستان و تابستان نیز فراهم شده است و نیازی به مجوز کار نخواهید داشت.

 همسر شما نیز میتواند به صورت تمام وقت در مدت زمان تحصیل شما در کانادا کار کند و فرزندان شما میتوانند از سیستم تحصیلی رایگان بهره مند شوند. همچنین شما و خانواده تان در کانادا تحت بیمه قرار خواهید گرفت.

جهت کسب این مزایا شما باید:

  • یک مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید.
  • یک محصل تمام وقت باشید.
  • در یک سازمان آموزشی مورد تایید پذیرفته شده باشید.
  • در حال تحصیل در یک دوره آکادمیک، یا آموزش حرفه ای باشید که در نهایت منجر به کسب مدرک، دیپلم یا درجه خاصی شود که حداقل ۶ ماه طول بکشد.

مجوز تحصیل شما ٩٠ روز بعد از اتمام دوره آموزشی شما منقضی می‌شود.بنابراین باید یک مجوز کاری برای زمان پس از تحصیل دریافت کنید. البته اگر قصد اقامت بیشتر در کانادا را برای اهداف شغلی یا تحصیلی داشته باشید.

تحصیل دانش آموزان در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان نیز تا حدودی مشابه تحصیل در مقاطع دانشجویی است. با این تفاوت که چون در این مقاطع دانش آموز هنوز به سن قانونی نرسیده است دانش آموز بایستی با حضور مادر و یا پدر خود در کشور کانادا تحصیل نموده و یا یک شخصی در کانادا حضانت وی را برای مدت تحصیل وی، تقبل نماید.

دفتر وکالت دکتر مرجان آتشی گلستان | مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کانادا | اخذ پاسپورت کانادا