اسپانسرشیپ

در این مطلب می خواهیم شما را با معنای اسپانسرشیپ آشنا کنیم. آیا می دانید شما می توانید اسپانسرشیپ چه کسانی شوید؟ آیا با شرایط اسپانسر شدن آشنایی دارید؟  برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

اسپانسرشیپ چیست؟

شما می‌توانید اسپانسر (sponsor) همسر (که باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد) یا فرزند وابسته‌ی خود شوید (برای فرزندخوانده‌ی خود باید از طریق دیگری اقدام کنید). فرد تحت اسپانسرشیپ (sponsorship) شما و خانواده‌ی او باید بررسی سوابق و بررسی امنیتی و پزشکی را هم با موفقیت بگذرانند.

چگونه می توانید اسپانسر اقوام خود شوید؟

در این روش اعضا‌‌ خانواده تانبا دعوت شما میتوانند مقیم دائمی کانادا شوند. به این معنا که می توانند در کانادا زندگی کرده، کار کنند و به تحصیل بپردازند.

در روش مهاجرت از طریق اسپانسر شیپ، شما میبایست حداقل ١٨ سال سن و یکی از شرایط ذیل را داشته باشید، در اینصورت می توانید اسپانسر خانواده خود شده و از برخی از اعضاء خانواده خوددعوت کنید که در کانادا زندگی کنند:

 • تابعیت کانادا را داشته باشید.
 • بر اساس لایحه قانونی سرخپوستان، عنوان سرخپوست داشته باشید.
 • اقامت دائمی کانادا را داشته باشید.

حتما بخوانید

چگونه به کانادا مهاجرت کنیم؟ بهترین روش مهاجرت به کانادا چیست؟ برای  آشنایی با ۸ روش تضمینی مهاجرت به کانادا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

مهاجرت به کانادا

اسپانسرشیپ چیست

اسپانسرشیپ والدین

همچنین میتوانید اسپانسر والدین، پدربزرگ و مادربزرگ خود شوید، منوط به اینکه ثابت نمایید آنها را تحت تکفل خود قرار میدهید و از آنها حمایت مالی میکنید. به نحوی که تحمیلی از نظر کمکهای اجتماعی به دولت کانادا نباشند.

امکان اسپانسر شدن سایر اعضاء خانواده از جمله فرزند خوانده، نوه، خواهر و برادر، خواهرزاده و برادرزاده و … نیز تحت شرایط خاصی وجود دارد.

انتخاب کلاس درخواست اسپانسرشیپ

 • اگر اسپانسر همسر یا فرزند وابسته‌ی خود هستید، باید درخواست خود را در کلاس خانوادگی ثبت کنید. این درخواست‌ها در خارج از کانادا بررسی می‌شوند.
 • اگر اسپانسر همسر خود هستید، می‌توانید درخواست خود را در کلاس خانوادگی یا کلاس همسر ساکن کانادا ثبت کنید.
 • اگر اسپانسر همسر خود هستید، باید «کلاس درخواست» خود را در صفحه‌ی اول درخواست انتخاب کنید.

در موارد زیر، درخواست خود را در کلاس خانوادگی ثبت کنید

 • فرد مورد نظر خارج از کانادا زندگی می‌کند.
 • فرد مورد نظر هم‌اکنون همراه با شما در کانادا زندگی می‌کند، اما قصد ندارد که در طول بررسی درخواست شما در کانادا سکونت داشته باشد.
 • قصد دارید که در صورت رد درخواست، مجدداً درخواست کنید.
 • اسپانسر فرزند وابسته‌ی خود هستید.

اگر همسر شما شرایط زیر را دارا است، درخواست خود را در کلاس همسر ساکن کانادا ثبت کنید:

 • همراه با شما در کانادا زندگی می‌کند.
 • وضعیت مهاجرتی او در کانادا اعتبار دارد.
 • قابلیت درخواست برای ویزای کار باز را دارد و می‌خواهد در طول بررسی درخواست اسپانسرشیپ، کار کند.

اسپانسرشیپ همسر کانادا ۲۰۱۹

شما تنها در صورتی می‌توانید اسپانسر همسر خود شوید که ازدواج شما به لحاظ قانونی معتبر باشد. ازدواج شما باید یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

– به صورت قانونی در کانادا انجام شده باشد.

– اگر در کشور دیگری انجام شده باشد، باید هم در آن کشور و هم در کانادا قانونی باشد و به رسمیت شناخته شود.

توجه: ازدواجی که در خارج از کانادا از طریق وکالت‌نامه، تلفن، فکس، یا اینترنت انجام شود و یا هر شکل دیگری از ازدواج که در آن یک یا هر دو نفر در مراسم حضور فیزیکی نداشته باشند، مورد پذیرش IRCC (اداره‌ی مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) نیست.

اسپانسرشیپ همسر، وقتی که همراه شما در کانادا زندگی می‌کند

اگر همسر شما همراه شما در کانادا زندگی می‌کند و اقامت موقت دارد، می‌توانید درخواست اسپانسرشیپ همسر خود را در کلاس همسر ساکن کانادا ثبت کنید.

همسر شما فقط وقتی می‌تواند مقیم کانادا شود که هیچ دلیلی برای رد پذیرش وی وجود نداشته باشد. البته قوانینی در راستای ارزیابی وضعیت اقامت برای همسرانی که سکونت قانونی ندارند هم موجود است، اما همسر شما باید قبل از ثبت درخواست، هر وضعیت دیگری را که موجب رد پذیرش وی می‌شود، برطرف کند.

شرایط اسپانسر همسر

اگر همسر شما شرایط زیر را دارا باشد، می‌توانید درخواست خود را در کلاس همسر ساکن کانادا ثبت کنید:

 • همسر یک شهروند کانادایی یا فردی مقیم کانادا باشد.
 • وضعیت مهاجرتی قانونی داشته باشد.

نکته‌ی مهم: اگر همسر شما از قبل در کانادا کار یا تحصیل می‌کند و تمایل به ادامه دارد، باید پیش از اتمام اعتبار ویزای کار یا تحصیل خود، درخواست تمدید بدهد. ترک کانادا، وضعیت اقامت موقت فرد مهمان، دانشجو، یا نیروی کار را به صورت خودکار باطل می‌کند.

اگر همسر شما پیش از اخذ اقامت دائم کانادا را ترک کند، ممکن است اجازه‌ی بازگشت نداشته باشد. این شرایط به خصوص زمانی پیش می‌آید که همسر شما برای ورود مجدد، به ویزای اقامت موقت یا مجوز الکترونیکی سفر (eTA) نیاز داشته باشد.

اگر همسر شما نتواند به کانادا بازگردد، باید درخواست جدیدی را برای اسپانسرشیپ خارجی ثبت کنید.

کار و تحصیل برای همسر ساکن کانادا

اگر همسر شما ویزای کار یا تحصیل دارد، تا زمان اعتبار آن می‌تواند به کار یا تحصیل خود ادامه دهد. کار یا تحصیل بدون کسب اجازه از IRCC غیر قانونی است.

آیا همسر من می‌تواند در کانادا کار کند؟

اگر همسر شما ویزای کار دارد، تا زمان اعتبار آن می‌تواند به کار خود ادامه دهد. اگر همسر شما در کانادا همراه شما زندگی می‌کند و تمایل دارید درخواست خود را در کلاس همسر ساکن کانادا ثبت کنید، می‌توانید به صورت همزمان، درخواست ویزای کار باز کنید. به این منظور، باید همزمان با درخواست اقامت دائم، فرم درخواست تغییر وضعیت، تمدید اقامت یا حضور به عنوان نیروی کار را به همراه هزینه‌های لازم ارائه دهید و مشخص کنید که تمایل به اخذ ویزای کار باز دارید.

اگر همسر شما درخواست اقامت دائم را ثبت کرده است اما برای اخذ ویزای کار باز اقدامی نکرده است، می‌توانید پس از پر کردن فرم مذکور، آن را به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال کنید.

توجه: اگر درخواست خود را در کلاس همسر ساکن کانادا ثبت کرده باشید و همزمان درخواست ویزای کار باز هم داشته باشید، نتیجه‌ی درخواست ویزای کار شما معمولاً طی ۴ ماه مشخص می‌شود.

آیا همسر من می‌تواند در کانادا تحصیل کند؟

اگر همسر شما ویزای تحصیلی کانادا دارد و تمایل دارد که وضعیت اقامت موقت خود را به عنوان دانشجو حفظ کند، باید فرم درخواست تغییر وضعیت، تمدید اقامت یا حضور به عنوان دانشجو را تکمیل کرده و ارسال کند.در غیر این صورت، باید مشخص شود که چه زمانی واجد شرایط اخذ ویزای تحصیلی خواهد شد.

اسپانسرشیپ فرزندان وابسته

اسپانسرشیپ فرزندان وابسته

اگر فرزندان وابسته‌ی شما در خارج از کانادا دارای شرایط زیر باشند، می‌توانید اسپانسر آن‌ها شوید.

تعریف فرزندان وابسته

فرزند شما یا فرزند همسرتان تنها در صورتی یک فرزند وابسته تلقی می‌شود که در روز دریافت درخواست شما، شرایط زیر را داشته باشد:

 • زیر ۲۲ سال سن داشته باشد.
 • فاقد همسر باشد.

فرزندانی که ۲۲ سال یا بیشتر دارند، فقط در صورتی وابسته هستند که هر دوی شرایط زیر را دارا باشند:

 • قبل از ۲۲ سالگی هم تحت پشتیبانی مالی والدین خود بوده‌اند.
 • به خاطر شرایط روحی یا جسمی، توانایی تأمین مالی خود را ندارند.
 • تمامی شرایط فوق به جز سن، باید تا اتمام بررسی درخواست شما برقرار باشند.

اگر درخواست خود را در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۷ یا پیش از آن ثبت کرده باشید، تعریف قدیمی برای فرزندان وابسته اعمال خواهد شد.

نکته‌ی مهم: اگر فرد تحت اسپانسرشیپ شما (یا فرزند او)، صاحب فرزندی است که تحت سرپرستی یگانه‌ی والد دیگر است، آن فرزند هم حتماً باید در درخواست شما قید شود. حتی اگر توافق‌نامه‌ی مکتوب یا حکم دادگاه مبنی بر عدم مسئولیت و سرپرستی فرد تحت اسپانسرشیپ وجود داشته باشد، فرزند مذکور باز هم باید در درخواست ثبت شود و تحت بررسی پزشکی هم قرار گیرد. در این صورت اگر در آینده تغییری در وضعیت سرپرستی یا شرایط زندگی رخ دهد، فرد تحت اسپانسرشیپ شما می‌تواند تحت کلاس خانوادگی اسپانسر فرزند خود شود. اگر فرد مقیم، تمامی اعضای خانواده‌ی خود را در درخواست ثبت نکند، وضعیت اقامت دائم او به خطر می‌افتد.

فرد تحت اسپانسرشیپ شما، صاحب فرزندی است که تحت سرپرستی یگانه‌ی همسر سابق او است. آیا این فرزند هم باید در درخواست ثبت شود؟

بله. فرزندانی که تحت سرپرستی همسر سابق هستند، فرزندان وابسته تلقی می‌شوند.

حتی اگر توافق‌نامه‌ی مکتوب یا حکم دادگاه مبنی بر عدم مسئولیت و سرپرستی فرد تحت اسپانسرشیپ وجود داشته باشد، فرزند مذکور باز هم باید در درخواست ثبت شود و تحت بررسی پزشکی هم قرار گیرد.

با انجام این کار اگر در آینده تغییری در وضعیت سرپرستی یا شرایط زندگی رخ دهد، فرد تحت اسپانسرشیپ شما می‌تواند تحت کلاس خانوادگی اسپانسر فرزند خود شود. همچنین توجه داشته باشید که اگر فرد مقیم، تمامی اعضای خانواده‌ی خود را در درخواست ثبت نکند، وضعیت اقامت دائم او به خطر می‌افتد.

پاسپورت برای اعضای خانواده اسپانسرشیپ

فرد تحت اسپانسرشیپ شما و اعضای خانواده‌ی همراه او باید در هنگام ورود به کانادا، پاسپورت یا اسناد مسافرتی معتبر داشته باشند. اسنادی که در آستانه‌ی انقضا باشند، باید تمدید شوند. فرد تحت اسپانسرشیپ باید کپی پاسپورت یا اسناد جدید را به اداره‌ی مربوطه ارسال کند.

برای جلوگیری از تأخیرهای احتمالی، اگر پاسپورت فرد تحت اسپانسرشیپ شما یا هر یک از اعضای خانواده‌ی همراه وی، در طول بررسی درخواست، تمدید یا جایگزین شد، مراتب را فوراً اطلاع دهید.

برای مهاجرت به کانادا نمی‌توانید از پاسپورت دیپلماتیک، رسمی و خدماتی یا عمومی استفاده کنید. فرد تحت اسپانسرشیپ باید در هنگام ورود به کانادا پاسپورت عادی یا شخصی داشته باشد.

توجه: وضعیت اعتبار ویزا ممکن است وابسته به وضعیت اعتبار پاسپورت باشد.

ویزای اقامت دائم تا چه مدت اعتبار دارد؟

ویزای اقامت دائم فقط تا نزدیک‌ترین تاریخ اعتبار پاسپورت مربوط به فرد تحت اسپانسرشیپ (و اعضای خانواده‌ی او) معتبر است.

نکته‌ی مهم: پس از صدور ویزای اقامت دائم، امکان تمدید آن وجود ندارد. اگر فرد متقاضی در طول زمان اعتبار از ویزای خود استفاده نکند، برای مهاجرت به کانادا باید مجدداً درخواست دهد. در این صورت اسپانسر باید درخواست جدید ثبت کند و تمامی هزینه‌ها را مجدداً پرداخت کند.

دکتر مرجان آتشی گلستان وکیل مهاجرت به کانادا

دفتر وکالت دکتر مرجان آتشی گلستان | مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کانادا | اخذ پاسپورت کانادا