جدیدترین قوانین بیومتریک کانادا

از تاریخ سى و یکم جولاى ٢٠١٨، براى مردم اروپا، آسیاى شرقى، و آفریقا که براى گرفتن ویزاى توریستی کانادا ،ویزای کار کانادا، تحصیل، اقامت دائم، یا پناهندگى کانادا اقدام مى کنند، قانون بیومتریک کانادا تعریف شده و  گرفتن عکس و اثر انگشت اجبارى شده است.عکس و اثر انگشتى که تهیه شده، براى تائید هویت مورد نیاز است. مسافرین از کشورهاى معاف از ویزا که با ETA (مجوز مسافرت الکترونیکى) و به عنوان توریست وارد کانادا مى شوند، نیازى به گذراندن این پروسه نیست.

اطلاعات بیومتریک کانادا

دولت کانادا معتقد است که اطلاعات بیومتریک، پروسه ارسال درخواست و مهاجرت به کانادا را براى مسافرین کم خطر را ساده تر مى کند. تمامى مسافرین بین سنین ١۴ تا ٧٩ سال مى بایست اطلاعات بیومتریک تهیه کنند، به جز در مورد پناهندگى که هیچ محدودیت سنى ندارد.

مدت زمان صدور ویزای کانادا بعد از انگشت نگاری

تست بیومتریک کانادا

انگشت نگاری کانادا یا تست بیومتریک هم در فاز درخواست ویزای کانادا و هم در فاز ورود به کانادا انجام مى شود.بیومتریک به افسر ویزا اجازه مى دهد تا درخواست ها را راحت تر مورد بررسى قرار دهد و جنایتکاران و متخلفین زودتر غربال شوند. همچنین بیومتریک یک مسافر براى تائید هویت او حین ورود به کانادا مورد استفاده قرار مى گیرد. هشت فرودگاه بزرگ کانادا داراى کیوسک هاى بازرسى شخصى هستند که اثر انگشت وعکس در آن جا مورد تائید قرار مى گیرند و مسافر بر روى صفحه نمایش اظهارنامه را مى تواند مطالعه کند.


نحوه گرفتن وقت انگشت نگاری کانادا

به دو روش می توانید اطلاعات بیومتریک کانادا را تهیه کنید. هم داخل خاک کانادا هم خارج از کانادا در ادامه به طور مفصل راجع به تست بیومتریک صحبت می کنیم.

خارج از کانادا

اگر خارج از کانادا هستید و براى اولین بار است که اقدام مى کنید، مى توانید اطلاعات بیومتریک خود را زمانى که مى خواهید براى ویزا اقدام کنید به صورت حضورى از مرکز درخواست ویزا (VAC) تهیه کنید.١٣٧ مرکز (AVC) در ٩۵ کشور وجود دارند که متقاضى مى تواند از آنها درخواست بیومتریک کند.


مدت زمان صدور ویزای کانادا بعد از انگشت نگاری

بعد از ثبت درخواست ویزای کانادا و ارائه مدارک خود، ایمیلی از طرف سفارت کانادا برای شما و یا وکیل قانونی شما در پروسه مهاجرت، ارسال می شود و از شما خواسته می شود تا برای انگشت نگاری مراجعه کنید. بنابراین باید به یکی از سفارتخانه های کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کرده و پروسه بیومتریک را انجام دهید. بعد از انجام انگشت نگاری، جواب از طریق ایمیل در اکانت کاربری شما اعلام می شود.

یکی از سوالاتی که همواره از طرف متقاضیان اخذ ویزای کانادا پرسیده می شود این است که چه مدت بعد از انگشت نگاری، ویزا صادر می شود؟

با توجه به گسترش تمایل برای مهاجرت به کشور کانادا و شلوغی دفاتر مهاجرتی برای بررسی پرونده های مهاجرتی، هیچ زمان مشخصی را نمی توان برای صدور ویزا در نظر گرفت. باید توجه داشته باشید که عوامل متعددی در زمان صدور ویزا بعد از انگشت نگاری دخیل هستند. نوع روش درخواستی (اقامت دائم یا اقامت موقت)، کامل بودن مدارک پرونده، افسری که مسئول پرونده است و …. از جمله عوامل موثر در مدت زمان صدور ویزا پس از بیومتریک هستند. ولی به طور کلی می توان گفت که بر اساس اعلام اداره مهاجرت کانادا معمولا مدت زمان جواب بعد از بایومتریک بین یک هفته تا هشت هفته است.

مراکز انگشت نگاری کانادا در اطراف ایران (VAC)

در حال حاضر به دلیل بیماری COVID-19 و مشکلات ناشی از شیوع این بیماری مثل قرنطینه سراسری کشورهای مختلف و تعطیلی دفاتر و مراکز انگشت نگاری در این کشور ها، قطعا صدور ویزا با زمان طولانی تری همراه خواهد بود.

مراکز انگشت نگاری کانادا در اطراف ایران (VAC)

در جدول زیر نزدیک ترین کشور ها به ایران برای انگشت نگاری کانادا گردآوری شده است و وب سایت مربوطه جهت یافتن آدرس در سایت قرار دارد

شهرکشوروب سایتبیومتریک

انگشت نگاری کانادا در ابوظبی

امارات متحده عربیhttps://www.vfsglobal.ca/canada/uae/با وقت قبلی

انگشت نگاری کانادا در دبى

امارات متحده عربیhttps://www.vfsglobal.ca/canada/uae/با وقت قبلی

انگشت نگاری کانادا در اربیل

عراقhttp://www.vfsglobal.ca/canada/iraq/index.htmlبا وقت قبلی

انگشت نگاری کانادا در آنکارا

ترکیه

https://www.vfsglobal.ca/canada/turkey/

با وقت قبلی

انگشت نگاری کانادا در استانبول

ترکیه

https://www.vfsglobal.ca/canada/turkey/

با وقت قبلی

انگشت نگاری کانادا در باکو

آذربایجان

https://www.vfsglobal.ca/canada/azerbaijan/English/index.html

با وقت قبلی

انگشت نگاری کانادا در ایروان

ارمنستان

http://www.vfsglobal.ca/canada/armenia/english/index.html

با وقت قبلی

انگشت نگاری کانادا در تفلیس

گرجستان

https://www.vfsglobal.ca/canada/georgia/English/index.html

با وقت قبلی

فقط با وقت قبلی در داخل خاک کانادا

اگر در کانادا به صورت حضورى مى خواهید اقدام کنید، شما قادر خواهید بود تا اطلاعات بیومتریک خود را از تاریخ ٢٠١٩ در مراکز خدماتى کانادا ارائه دهید. تا این تاریخ، به گفته IRCC ، کسانى که براى ویزاى کار کانادا ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای توریستى کانادا و سوپر ویزای والدین اقدام مى کنند نیازى به ارائه اطلاعات بیومتریک ندارند.

اگر براى ورود به یکى از دروازه هاى کانادا (POE) به عنوان یک دانشجوى بین المللى یا کارگر موقت مجاز هستید، مى توانید اطلاعات بیومتریک خود را به یکى از دروازه های ورودی کانادایی ارسال کنید.

نحوه گرفتن وقت انگشت نگاری کانادا


نوبت دهی آنلاین برای انجام بیومتریک کانادا

از روز دوشنبه ۳۰ نوامبر سال ۲۰۲۰، کانادا سرویس، تعیین وقت برای ثبت اطلاعات بایومتریک را از سر می گیرد. افرادی که در اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) پروفایل دارند، می توانند از روز دوشنبه ۳۰ نوامبر سال ۲۰۲۰، وقت خود برای ثبت اطلاعات بایومتریک (اثر انگشت و عکس) را به صورت آنلاین تنظیم کنند. این سیستم به متقاضیان امکان می دهد تا وقت خود را برای انجام بایومتریک به صورت آنلاین رزرو کنند. افسران سرویس کانادا، از اواسط سپتامبر برای تعیین وقت بایومتریک شروع به برقراری تماس کرده اند. با این حال، از روز دوشنبه، افرادی که هنوز با آن ها تماس گرفته نشده است باید از برنامه زمان بندی آنلاین برای رزرو وقت خود (همانطور که در نامه دستورالعمل اطلاعات بایومتریک آن ها ذکر شده) استفاده کنند.

اداه مهاجرت کانادا صراحتا اعلام کرده است که متقاضیان باید نوبت خود را در نزدیک ترین دفتر خدمات کانادا رزرو کرده و خدمات بدون قرار قبلی در دسترس نیست. متقاضیان اقامت دائم کانادا که در طی ۱۰ سال گذشته اطلاعات بایومتریک خود را ارسال نکرده اند، برای درخواست مهاجرت خود باید یک وقت برای انجام این کار در نظر بگیرند. همچنین، IRCC اعلام کرده است که معافیت از ثبت اطلاعات بایومتریک برای متقاضیان اقامت موقت در کانادا و متقاضیان اقامت دائمی که در ۱۰ سال گذشته اطلاعات بایومتریک خود را ثبت کرده اند، همچنان پا برجاست. این تصمیم به علت گسترش شیوع ویروس کرونا و مشکلات ناش از آن برای مراجعه به دفاتر خدمات کانادا گرفته شده بود.

اطلاعات بیومتریک کانادا


هزینه انگشت نگاری در سفارت کانادا

فرایند جمع آورى اطلاعات بیومتریک فقط چند دقیقه طول مى کشد و هزینه آن براى هر نفر ٨۵ دلار کانادا و براى یک خانواده ١٧٠ دلار کانادا است. اگر کنسولگری کانادا از شما بخواهد تا مشخصات بیومتریک خود را نیز ثبت کنید، برای این موضوع نیز هزینه ای باید پرداخت گردد. این هزینه، ثبت تصویر دیجیتالی و مجموعه اثر انگشتان را شامل می شود. علاوه بر این، اگر تقاضای خود را در یک مرکز تقاضای ویزای رسمی (VAC) ثبت کرده باشید، هزینه سرویس دهی این مراکز نیز اضافه خواد شد که شامل موارد زیر می شود:

 • بررسی این موضوع که تقاضای شما کامل شده است.
 • ارسال پرونده اپلای شما به مرکز ویزا
 • فرستادن پاسپورت ها و مراقبت از اسناد در این پروسه و تا اداره ویزا
 • پیگیری های مربوط به اپلای افراد که به صورت آنلاین ثبت شده اند
نوع هزینه مورد نیازهزینه به دلار کانادا
هزینه مربوط به بیومتریک – به ازای هر نفر۸۵
هزینه مربوط به بیومتریک – برای خانواده های ۲ نفره یا بیشتر۱۷۰
هزینه مربوط به بیومتریک برای گروه های ۳ نفره و یا هنرمندان اجرا۲۵۵

مراحل بیومتریک کانادا

شما با مراجعه به مراکز VAC در نزدیک کشور خود در کمتر از ۲۰ دقیقه می توانید تست بیومتریک بدهید. ابتدا کارمند سفارت از شما عکس تمام رخ دیجیتالی تهیه می کند سپس در مرحله بعد اثر انگشت شما را با قرار دادن انگشتان بر روی اسکنر ثبت می کند. معمولا نیازی به مهارت زبان انگلیسی نیست چرا که در مراحل انگشت نگاری مهاجرت به کانادا مصاحبه ای انجام نمی شود.


نمونه نامه انگشت نگاری کانادا

در عکس زیر نمونه ای از نامه انگشت نگاری کانادا را مشاهده می کنید.

نمونه نامه انگشت نگاری کانادا


اطلاعات بیومتریک تا چه زمانى اعتبار دارند؟

جواب بیومتریک کانادا در همان لحظه در پرونده مهاجرتی شما ثبت می شود و نیاز به اقدام دیگری نیست.

اگر براى ویزاى کانادایى ( دانشجویى، کارى، توریستى و دیدار با اقوام) اقدام مى کنید، اطلاعات بیومتریک ده ساله قابل قبول است.یعنى هر ده سال یک بار باید اطلاعات خود را به روز کنید.

اگر مى خواهید به عنوان یک ساکن دائمى اقدام کنید، به گفته IRCC  شما مى بایست اطلاعات بیومتریک را از اول انجام دهید و به علاوه هزینه جدید براى آن پرداخت کنید ( حتى اگر در گذشته تحت عنوان ویزاى کار، دانشجویى یا توریستى و ملاقات با اقوام این اطلاعات را ارائه داده باشید).

اعتبار تست بیومتریک کانادا


حریم خصوصى افراد

به گفته IRCC اثر انگشت ها کد گذارى مى شوند و براى سیستم بیومتریک هویت مهاجران کانادایى به صورت الکترونیکى ارسال مى شود.زمانى که این اطلاعات به این پایگاه اطلاعاتى انتقال پیدا کرد، تمامى اطلاعات شخصى حذف مى شوند. پلیس سواره نظام کانادا (RCMP) اثر انگشت متقاضی را با اثر انگشت هاى ثبت شده در موارد زیرمورد مقایسه قرار مى دهد:

هر گونه مطابقت با سوابق موجود در اطلاعات RCMP ، توسط افسر ویزا مورد بررسی قرار می گیرد که از این اطلاعات برای تصمیم گیری نهایی استفاده می شود.کانادا اطلاعات بیومتریک را با ایالات متحده، استرالیا، نیوزیلند و انگلیس به اشتراک می گذارد. به نقل از IRCC این کار مطابق با قوانین حفظ حریم خصوصی کانادا و آزادی های مدنی و تعهدات حقوق بشر از جمله منشور حقوق و آزادی های کانادا انجام می شود.

دولت کانادا اثر انگشت را از زمان ارائه آنها به مدت ١۵ سال حفظ می کند. زمانى که متقاضى شهروند کانادایى شد و یا پس از گذشت این ١۵ سال، آنها این مدارک را کامل حذف مى کنند.

قوانین انگشت نگاری کانادا


چه کسانی از تست بیومتریک کانادا معاف هستند؟

به گفته IRCC موارد ذکر شده در زیر از ارائه اطلاعات بیومتریک معاف هستند:

 • شهروندان کانادایی، متقاضیان تابعیت (از جمله متقاضیان گذرنامه) یا ساکنان دائمی کنونى
 • ملیت هایى که براى ورود به کانادا معاف از ویزا هستند و به عنوان توریست با در دست داشتن مجوز مسافرت الکترونیکی (eTA) وارد خاک کانادا شده اند.
 • کودکان زیر ١۴ سال
 • متقاضیان بالاى سن ٧٩ سالگی (برای پناهندگان محدودیت سنى وجود ندارد)
 • سران دولت و مدیران دولتى
 • وزرای کابینه و دیپلمات های معتبر کشورهای دیگر و سازمان ملل متحد، که براى انجام کارهاى رسمی و ادارى به کانادا می آیند.
 • دارنده ویزاى آمریکایى که مى خواهد از کانادا عبور کند.
 • متقاضیان پناهندگی یا اشخاص حمایتی که قبلا اطلاعات بیومتریک خود را ارائه داده اند و برای تحصیل یا اجازه کار درخواست داده اند.
 • متقاضیان اقامت موقت که اطلاعات بیومتریک خود را در راستاى برنامه اقامت دائمی ارائه داده اند و هنوز پرونده آنها در حال بررسى و اجرا شدن است.

دکتر مرجان آتشی گلستان بهترین وکیل مهاجرت به کانادا در تهران

موسسه حقوقی اپلو

دفتر وکالت اپلو | مهاجرت به کانادا | اخذ اقامت کانادا | اخذ پاسپورت کانادا

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید.مقررات مهاجرت همواره در حال تغییر است.  لطفا جهت دریافت وقت مشاوره با وکلای دفتر، وقت قبلی بگیرید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۶ آذر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام
  در جریان دریافت اقامت دائم کانادا از طریق اسپانسرشیپی همسر ، آیا اسپانسرشونده در کشور ثالث نیاز به انگشت نگاری دارد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت شنبه ۶ آذر ۰( 3 روز پیش)

   نیاز دارد

 • تصویر کاربر وحید شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام آیا پرداخت هزینه بیومتریک همزمان با انجام بیومتریک هم انجام می‌شود یا از قبل باید هزینه پرداخت بشه بعد نوبت برای بیومتریک داده میشه.
  با نماینده شرکتی به ظاهر کانادایی مکاتبه فیس‌بوکی داشتم که پس از ارسال مدارک درخواستی آنها برای پرداخت هزینه بیومتریک،مبلغی را گفته که بوسیله بیت کویین برای ادامه روند اخذ ویزا از طریق شرکت آنها، من با بیت کویین پول پرداخت کنم .
  از شما خواهش میکنم منو راهنمایی کنید اگه اشکالی در این کار هست من بدونم
  خیلی سپاسگذاری میکنم که راهنمایی میفرمایید‌
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت شنبه ۲۹ آبان ۰( 1 هفته پیش)

   مناسفانه رچدر مورد پرداخت بیت کوین اطللعاتی ندارم

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام بنده دعوتنامه خواهرم رو داشتم اقدام کردیم و بعد از پروسه انگشت نگاری الان مدت ده ماه است هیچ جواب نگرفتیم ...لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   لطفا تماس بگیرید

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام . من اتباع افغانستانی هستم باید انگشت نگا ی انجام دهم شما میتونید کمک کنید کدوم کشورا میتونم برم
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر رویا دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .من چطور میتونم قبل از اقدام به گرفتن پذیرش برای انگشت نگاری اقدام کنم ؟ مسافرت ترکیه برای من پیش اومده .میخواستم ببینم راهی وجود داره که انگشت نگاری را انجام دهم بعد برای ویزا و پذیرش دانشگاه اقدام کنم ؟
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 4 هفته پیش)

   امکان پذیر نیست

 • تصویر کاربر ماهان دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من دعوتنامه برای ویزیت خانواده دارم من این هفته می‌خوام برم استانبول برای انگشت نگاری باید بمونم تا جواب ویزا یا ویزا ایمیل میشه برام
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 4 هفته پیش)

   بله

  2. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 4 هفته پیش)

   بله

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر هامون سه شنبه ۶ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا امکان جابجا کردن وقت بایومتریک داده شده، وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت سه شنبه ۶ مهر ۰( 2 ماه پیش)

   سلام خیر

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۶ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام چگونه میتوان فهمید که ویزای ارائه شده درست است یا جعلی
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت شنبه ۱۶ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   از طریق سفارت و وکلای معتبر امر مهاجرتی

 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۶ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام ، آیا الان در حال حاضر می شود درخواست ویزای مولتی کانادا داد؟
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت شنبه ۱۶ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   بله

 • تصویر کاربر ارین سه شنبه ۴ خرداد ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام
  سوالی که داشتم اینه که شرایط انگشت نگاری برای کسی که فقط 5 انگشت سالم داره چطوره؟ آیا ازش انگشت نگاری نمیکنن یا فقط همون 5 انگشت رو انگشت نگاری می کنن
  1. تصویر کاربر کارشناس مهاجرت سه شنبه ۴ خرداد ۰( 6 ماه پیش)

   سلام. اگر متقاضی اخذ ویزا و یا اقامت دائم کشور کانادا هستید، باید انگشت نگاری انجام دهید. مورد خود را در فرم های مربوطه می توانید اعلام کنید.

   توجه داشته باشید که مقررات مهاجرت همواره در حال تغییر است. دفتر وکالت اَپلو هیچ گونه مسئولیتی در قبال کامل و دقیق بودن مشاوره رایگان کارشناسان دفتر ندارد. لطفا جهت دریافت وقت مشاوره با وکلای دفتر، وقت قبلی بگیرید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر